Stlačitelnost plynů

Plyny jsou tzv. stlačitelné látky, což znamená, že při nárůstu tlaku zmenší svůj objem a naopak, což se např. u kapalin neděje, ty při změnách tlaku zachovávají stálý objem.

Při nízkých rychlostech je stlačení minimální. Se zvyšující se rychlostí se však začíná čím dál víc projevovat stlačení plynu před tělesem, které se projevuje především zhoršením odporových charakteristik tělesa.

Podzvukové stlačování:

Při obtékání tělesa vysokou podzvukovou rychlostí dochází k postupnému, spojitému stlačování plynu před tělesem přičemž se snižuje rychlost plynu, až na čelním bodě obtékaného tělesa bude jeho rychlost nulová. 

Přibližný průběh stlačování při podzvukovém proudění:

Nadzvukové stlačování

Před tělesem pohybujícím se zvukovou či nadzvukovou rychlostí se tvoří tzv. čelní rázová vlna. Před touto rázovou vlnou stlačování neprobíhá vůbec, v místě rázové vlny dojde k prudkému, skokovému stlačení a za rázovou vlnou již probíhá stlačování spojité.

Rázové stlačení v místě rázové vlny je spojeno se skokovým nárůstem tlaku, což má za následek vedlejší efekt v podobě výrazného, skokového zvýšení teploty plynu a také výrazné zvýšení odporu tělesa.

Přibližný průběh stlačování při nadzvukovém proudění:

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky